Ruce jsou jednou z prvních věcí, kterých si všímáme na druhých. Většinou to děláme zcela automaticky a tento zvyk si už téměř ani neuvědomujeme. A tak, jako podle nich soudíme druhé, si druzí podle vzhledu těch našich dělají úsudek i o nás. Bojíte se, že v tomto testu neobstojíte? Vyzrajte na třepení nehtů jednou provždy s těmito jednoduchými tipy!
Krásné ruce a nehty jsou jednou z našich vizitek. Proto si musíme dát tolik záležet na tom, aby naše ruce nehyzdila stoletá špína za nehty a záděry. Dbát bychom určitě měly i na celkovou čistotu rukou, protože pouhým potřesením na uvítanou se mohou přenášet nejrůznější nemoci.
Ne vždy ale zabere snaha o nápravu vzhledu rukou pět minut. V některých specifických případech je důležité rukám dopřát extra porci pozornosti, která může zahrnovat dlouhodobé používání kvalitní pečující kosmetiky a lepší vnitřní výživu, která může mít pozitivní dopad i na stav našich nehtů, na jejich sníženou lámavost a třepení.
Na jaké všechny chyby mohou roztřepené nehty poukazovat? A jakými konkrétními kroky můžete přispět k tomu, aby byly opět v dobré kondici?
Co znamenají roztřepené nehty?
Na roztřepené nehty má vliv mnoho faktorů. Některé přímo souvisí s kvalitou naší péče o ně. Další zase mohou pocházet zevnitř, kde mohou chybět některé důležité vitamíny a živiny. Můžeme vás ale uklidnit. Ve většině případů nejsou roztřepené nehty neřešitelným problémem, který by způsobovalo něco vážného.
Dále je na černém seznamu i dlouhodobý stres, používání nehtů jako nástroje, absence hydratace či absence nošení ochranných rukavic při práci s chemickými a úklidovými prostředky.
Jak poznat třepivé nehty?
Že máte problém s třepivými nehty obvykle poznáte docela snadno. Nehty nebývají jednolité, lámou se a mohou se na nich dělat viditelné šupinky. V neposlední řadě také můžete mít častější problém se zatrháváním nehtů.
Nejčastější příčiny třepení
K třepení nehtů se můžete propracovat až s narůstajícím věkem, protože nehty starších lidí mohou být tvrdší a tím pádem citlivější na třepení a lámání. To platí především o nehtech na nohou.
Dále si dávejte pozor na:
- Nedostatek železa
- Sníženou funkci štítné žlázy (únava, vypadávání vlasů, přírůstek na váze, zácpa, depresivní nálada…)
- Práci s vodou a chemickými prostředky
Problém s třepením a poškozením nehtů může dále zhoršovat, když budete nehty pracovat jako s nástrojem. Například při odlupování cedulek atd. Nehty to nemají moc rády, takže se snažte tento prohřešek ve svém životě minimalizovat.
Jak zpevnit třepivé a lámavé nehty?
Technicky vzato, třepivé a lámavé nehty nemusí vyloženě trpět tím, že by nebyly pevné. Lámat a třepit se mohou proto, že jsou tvrdé moc a potřebují víc vláhy, která jim propůjčí trochu pružnosti. Hodně důležitý je i konzistentní přísun vitamínů a dalších důležitých látek.
Ve vícesložkovém doplňku stravy na podporu nehtů, vlasů a pokožky vedle sebe hledejte:
- Methionin
- Kolagen
- Přesličku rolní
- Pivovarské kvasnice
- Zinek
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín E
A mnoho dalších podpůrných látek.
Dále učiňte i změny ve své každodenní pečující rutině. Dobrým nápadem může být posílení nehtů speciálním lakem na nehty, před jehož nanesením můžete ještě přistoupit k vmasírování olejíčku s vitamínem E přímo do nehtů a do nehtové kůžičky.
Lámavé a třepivé nehty by se měly dále udržovat co nejkratší, protože se díky tomu minimalizuje riziko jejich dalšího lámání. Alespoň jednou denně pak na ruce a nohy používejte vyživující hydratační krém a dávejte pozor na dlouhé máčení rukou ve vodě.