Zdravé nehty jsou celistvé, bez šupinek a světle růžové barvy. Co když se na nich ale začnou dělat podivné bílé skvrny? Je potřeba se tohoto jevu bát, nebo je to normální? Na tyto a další otázky najdete odpověď v následujících několika odstavcích.
O zdraví našich nehtů se většinou moc nezajímáme. Když ale přijde nějaký zdravotní problém, který se jich týká, tak to pak stojí za to. Kvůli lámavým nehtům je nemůžeme nosit tak dlouhé, jak bychom si přáli. Plíseň na nehtech u nohou v nás zase vyvolává rozpaky ve chvílích, kdy si máme sundat ponožky.
Co když nás ale začnou trápit bílé skvrny na nehtech? Jde o projev nějaké nemoci, nebo je to něco, čím se není nutné nějak znepokojovat?
Abyste v tom měli jasno, pokračujte ve čtení.
Bílé skvrny na nehtech
Bílým skvrnám na nehtech se říká leukonychie. Jde o stav, kdy se vám začnou dělat bílé tečky a rýhy. I když to může pro nepoučeného člověka vypadat docela děsivě, ve skutečnosti nejde o projev závažné choroby. Ve skutečnosti je to dokonce jev, který postihuje velké množství lidí. Co se týče projevů, ty se případ od případu různí. Zatímco někdo má na nehtech jeden velký flek, jiného trápí malé tečky, nebo několik výraznějších rýh.
Jak vznikají
Příčinou bílých skvrn na nehtech je (nejčastěji) poranění nehtového lůžka. K tomu může dojít mnoha různými způsoby.
Mezi obvyklé důvody patří:
- Pád těžkého předmětu na nohu, nebo na ruku
- Častá úprava nehtů manikérem, nebo pedikérem
- Nošení umělých nehtů
- Alergická reakce
- Nedostatek minerálních látek
- Plíseň nehtů
Pokud vyloučíte, že vám spadlo něco na nehet, co by na něj mohlo vyvinout nadměrný tlak, příčina se může schovávat i v návštěvách špatného nehtového salonu. (Případně i ve vaší závislosti na něm.)
Také ale může jít o následek špatné, nebo nedostatečné výživy, nebo alergické reakce na gel, lak nebo jiný přípravek na úpravu nehtů.
Dají se odstranit?
Vše záleží na tom, kvůli čemu se vám tento defekt udělal. V případě, že šlo o nedostatečnou výživu, pomůžete si tím, že ji zlepšíte. (A je jedno, zda sáhnete po čerstvých potravinách, nebo po doplňcích stravy na podporu růstu nehtů.)
V případě, že šlo o alergickou reakci, přestaňte používat přípravky, které ji mohly vyvolat. Léčit se dá i plíseň nehtů. Ač je to většinou běh na trochu delší trať.
Dále můžete zkusit:
- Pravidelné zastřihování
- Přestat používat tolik přípravků na nehty
- Nechat nehty občas vydechnout
- Používat zvlhčovače nehtů a vyživující oleje
Co o nás prozradí?
Technicky vzato, bílé skvrny na nehtech o vás druhým neprozradí vůbec nic. Především kvůli tomu, že se nijak nepojí s nedostatečnou hygienou.
Pokud je ale protistrana znalá problému, přisoudí to následkům úrazu nehtů, nebo nadměrným návštěvám nehtových salonů, jejichž postupy vám zatížily nehty natolik, že už to nemohly jednoduše snést.
Závěr
Nejlepší věc, kterou můžete pro sebe a své nehty v tomto ohledu udělat je ta, že se začnete lépe stravovat a budete na ně dávat mnohem větší pozor. Zvlášť ženy by si měly uvědomit, že závislost na umělých nehtech může vést k jejich trvalému, nebo dlouhodobému poškození. Je tedy dobré se zamyslet, zda vám toto riziko opravdu stojí za to.